Płowdiwskie wzgórza

Określenie „miasto na siedmiu wzgórzach” zapewne wszystkim od razu kojarzy się z Rzymem. Ale miłośnikom Bułgarii z pewnością przyjdzie do głowy jeszcze jedno piękne miasto, które określa się w ten sposób – Płowdiw.


Powstanie Płowdiwu datuje się na 4 tys. lat p.n.e. – to jedno z najstarszych miast Europy. Antyczna osada została założona na trzech wzgórzach, na których obecnie znajduje się Stare Miasto. Stąd wzięła się rzymska nazwa miasta – Trimontium, czyli Trójwzgórze (Трихълмието).

Z czasem Płowdiw zaczął się rozrastać i zajął pozostałe cztery wzgórza, które znajdowały się w okolicy. Do dziś, mieszkańcy Bułgarii pytani o to, na ilu wzgórzach znajduje się Płowdiw, najczęściej odpowiadają, że na siedmiu. Tymczasem wzgórza były doskonałym źródłem skał, z których budowano drogi i od końca XIX w. Markowo Tepe stopniowo malało. Obecnie nie istnieje, co nie zmienia faktu, że Płowdiw już na zawsze zostanie miastem na siedmiu wzgórzach.

Trójwzgórze

Na trzech wzgórzach – Nebet Tepe, Taksim Tepe i Dżambaz Tepe – które tworzą Trójwzgórze położone jest Stare Miasto. Miejsce wyjątkowe, pełne małych i urokliwych uliczek. Obecnie dość trudno jest określić granice między wzgórzami, gdyż z czasem zaczęły one tworzyć całość. Częstym miejscem spotkań płowdiwczan i studentów przebywających na wymianie jest Wzgórze Straż (Хълм на стражите), czyli Nebet Tepe. W bliskości ruin, z których niektóre pochodzą nawet z prehistorii, podziwiać można współczesny Płowdiw, Rodopy, Starą Płaninę i pozostałe wzgórza. Już Wam pisałam, że uwielbiam to miejsce :)


Bunardżik

Wzgórze Bunardżik jest największe wśród płowdiwskich wzgórz, a na samym szczycie znajduje się monumentalny pomnik rosyjskiego żołnierza, Aloszy (Альоша) – stąd też druga nazwa wzgórza. Pomnik, wzniesiony na cześć armii sowieckiej, jest widoczny z wielu miejsc miasta. Oficjalną nazwą wzgórza, choć raczej nieużywaną, jest Wzgórze Wyzwolicieli (Хълм на Освободителите), gdyż znajduje się na nim także pomnik wzniesiony na cześć żołnierzy, którzy stracili życie podczas wyzwalania Płowdiwu w 1878 r.


Sahat Tepe
Sahat Tepe jest niewielkim wzgórzem, które ma dwa wierzchołki. Na jednym z nich znajduje się wieża zegarowa, na drugim, wieża telewizyjna. Obecna wieża zegarowa pochodzi z przełomu XVI i XVII w. i podobno jest jedną z najstarszych tego typu budowli w Europie. Między wierzchołkami wzgórza wije się przyjemna dróżka, u dołu której znajdziemy Kino Orfeusz – kino na świeżym powietrzu u podnóża Sahat Tepe.


Dżendem Tepe
Wzgórze młodzieży (Младежки хълм), jak też nazywa się Dżendem Tepe, to najwyższe spośród płowdiwiskich wzgórz. Jednocześnie jest najbardziej oddalone od centrum miasta. To jedyne wzgórze, na którym jeszcze nie byłam, ale mam nadzieję, że wkrótce je odwiedzę. Podobno na wzgórzu znajdowała się figura Apolla, której miejsce zajęła później chrześcijańska bazylika.


Uwielbiam płowdiwskie wzgórza. Będąc w dużym mieście, można poczuć się tak blisko natury, trochę się powspinać, spojrzeć na wszystko z góry, wziąć głęboki wdech. Na pewno Was uraczę jeszcze dawką zdjęć z tych pięknych miejsc :) A wszystkim, którzy wybiorą się kiedyś do Płowdiwu, polecam, aby uwzględnili w planie wycieczki choć jedno ze wzgórz.

Dla zainteresowanych – o wszystkich nazwach wzgórz i ich pochodzeniu, a także historii tych miejsc, przeczytacie w tym artykule.

Komentarze

 1. Chętnie kiedyś odwiedziłabym to miasto (:

  OdpowiedzUsuń
 2. Zauroczona jestem zdjęciem Alosza (czy Aloszy?):)Przepiękną masz pewnie pogodę! A widoki na takie wzgórza - cudne! pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aloszy :) Akurat mam teraz burzę, ale pogoda już prawdziwie letnia. Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 3. dzięki Tobie będę się mogła teraz wymądrzać ;P naprawdę ekstra pomysł z podpisywaniem kolejnych wzgórz na zdjęciach, dużo łatwiej jest w ten sposób ogarnąć całą topografię. Jakie są odległości pomiędzy wzgórzami i co właściwie zadecydowało, że jeszcze nie byłaś na Dżendem Tepe? To wzgórze akurat upodobałam sobie ja ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dżendem Tepe już zaliczone! Też mnie intrygowało i bardzo chciałam na nie wejść, ale jakoś się nie składało. Ale wczoraj mi się udało :) Świetny widok na Rodopy jest stamtąd.
   Odległości między wzgórzami nie są duże. Między Nebet Tepe i Sahat Tepe, i między Sahat Tepe i Bunardżikiem około 1 km, a od Bunardżiku do Dżendem jakieś 1,5 km.

   Usuń
 4. Przepiekne, magiczne okolice! A wlasnie moja szwagierka wybiera sie z mezem i dzieckiem do Bulgarii, zazdraszczam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tym miastem mam najlepsze wspomnienia... ФИЛИБЕТО! ♥

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty