Nadchodzi wiosna!


Dzisiaj Bułgarzy symbolicznie pożegnali zimę, obdarowując się czerwono-białymi sznureczkami – marteniczkami. Dziś bowiem 1 marca – Baba Marta – święto symbolizujące nadejście wiosny. Baba Marta, czyli Babcia Marta (imię Marta pochodzi o bułgarskiej nazwy marca – mart) to postać z bułgarskiego folkloru, przedstawiana jako rozkapryszona staruszka ciągle zmieniająca nastrój. Idealna personifikacja marca. W końcu w marcu jak w garncu.

Prawie każdy Bułgar ma dziś na nadgarstku kilka marteniczek. Otrzymując je, usłyszał wiele miłych życzeń. Zapewne po kilku dniach, może nawet jeszcze dziś, zdejmie prawie wszystkie, zostawiając sobie jedną, którą będzie nosić do momentu, w którym zobaczy pierwszego bociana, jaskółkę lub rozkwitające drzewo. Powiesi wtedy swoją marteniczkę na drzewie, a ta doda mu wyjątkowego uroku. 

Mój nadgarstek zdobią dziś trzy marteniczki. Lubię to święto.


Przeczytaj także: Włochate stwory i gałązka z popcornem, czyli o ciekawych bułgarskich tradycjach

Komentarze

 1. Świetne pożegnanie zimy :)
  Mam nadzieję, że szybko wypatrzysz jakiegoś bociana! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, jak czytałam o marteniczkach w innym Twoim poście! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi sie podoba ten zwyczaj.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią marteniczkę bym sobie zawiązała na nadgarstku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś, w okolicy Rożeńskiego Monastyru zobaczyłam wiele takich sznureczków na krzakach i nie miałam pojęcia co to takiego. Dopiero później, trafiłam gdzieś na informację, że to właśnie marteniczki. Według mnie to bardzo miła tradycja, choć pewnie ekolodzy mogliby powiedzieć, że tak nie do końca. Ale kto tam by się przejmował ekoterrorystami? ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nadchodzi wiosna.. A tu już jesień nadchodzi, a nowego wpisu nie ma... :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty