Z wizytą u mamuta


Uwielbiam weekendowe wycieczki poza Płowdiw. Dają mi dużo energii, są okazją do robienia fajnych zdjęć i poznania bliżej Bułgarii. Dziś opowiem Wam o wizycie u sympatycznego mamuta i średniowiecznej twierdzy na wzgórzu.

Na terenie malowniczo położonej wsi Dorkowo, w latach 30. XX wieku znaleziono kości mastodontów. Niestety, jak to w Bułgarii bywa, na badania archeologiczne nie było pieniędzy i dopiero pod koniec lat 80. zbadano ten teren. Okazało się, że w tej niepozornej wsi znajduje się jedno z najbogatszych znalezisk tego typu na świecie. Na 15 m² znaleziono ponad 600 kości należących do ponad 30 gatunków zwierząt. Wśród nich, mamuta z gatunku Anancus arvernensis, który żył na tych terenach 4-4,5 mln lat temu.

W 2013 roku powstało muzeum, w którym można podziwiać rzeźbę mamuta o wysokości 3,9 m. Prócz tego, w muzeum znajduje się kopia ciosa, który został tam znaleziony, skamieliny, informacje na temat znalezisk i diorama przedstawiająca las sprzed 5 milionów lat. Muzeum jest niewielkie, ale bardzo ładne, a majestatyczny mamut naturalnych rozmiarów naprawdę robi wrażenie.
4 km od wsi Dorkowo, na wzgórzu Cepina, znajdują się ruiny średniowiecznej twierdzy o tej samej nazwie. Według badań archeologicznych, wcześniej znajdowała się tam także osada tracka. Niestety, dziś możemy oglądać tylko ruiny, ale zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce ze względu na świetne położenie. Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na Rodopy i wieś Dorkowo. Niestety nie mieliśmy szczęścia i widoczność nie była za dobra, no ale nie może być idealnie ;)
  

A po drodze minęliśmy taki fajny napis :)Komentarze

Popularne posty