Taniec w lodowatej wodzie

źródło

Objawienie Pańskie jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Obchodzone jest także w Bułgarii, gdzie łączy się ze świętem Jordanowden, które upamiętnia chrzest Jezusa. Tradycyjnie dzień ten nazywany jest także Wodici ze względu na związek z wodą, która jest kluczowym elementem obyczajów związanych z tym dniem.

Jedną z tradycji jest wyławianie krzyża z wody. Po liturgii w cerkwi, pop razem z wiernymi, udaje się w procesji nad rzekę lub inny zbiornik wodny, do którego wrzuca krzyż. Młodzi mężczyzni wskakują do wody, a kto pierwszy wyłowi krzyż, będzie zdrowy i błogosławiony. Woda, do której został wrzucony krzyż, ma według wierzeń uzdrawiającą moc. Wierni przemywają nią twarz i zachowują trochę wody, aby chroniła od chorób i oczyszczała duszę cały rok.

Wyjątkowa tradycja jest natomiast praktykowana tego dnia w mieście Kałofer, w środkowej Bułgarii. Mężczyźni ubrani w tradycyjne stroje narodowe wchodzą do rzeki Tundża i tańczą horo – tradycyjny taniec bułgarski. Obchody rozpoczynają się wczesnym rankiem i towarzyszą im śpiewy i gra na gajdach. Tradycja ta jest wciąż żywa od ponad 150 lat.

 

Zobaczcie krótki filmik z drona z minionego roku, który świetnie oddaje atmosferę, jaka panuje w Kałoferze 6 stycznia.


Podoba Wam się ta tradycja? Ja przyznam, że z chęcią spędziłabym 6 stycznia w Kałoferze.

Komentarze

Popularne posty