5 najdziwniejszych bułgarskich zwyczajówNa blogu pojawił się kiedyś wpis o ciekawych bułgarskich tradycjach (klik). Dzisiaj przeczytacie o zwyczajach, które zaskakują, śmieszą, a czasem wywołują niesmak.


1. Strzelanie ogniem w młode panny

źródło
Siedem tygodni przed Wielkanocą w Bułgarii obchodzi się święto Sirni Zagowezni, które jest początkiem postu. Z tym świętem związane są różne tradycje, a jedną z najbardziej oryginalnych jest ta, którą kultywuje się w małej wiosce Krepost. Młodzi chłopcy zapalają ok. 10 cm strzały, którymi celują w dziewczęta, które im się podobają. Warunkiem jest jednak, aby dziewczę, które jest celem, także miało jakieś uczucie do chłopca. Jeśli strzał jest celny, wieś może się cieszyć kolejną parą. Lepsze to niż pytanie „Będziesz ze mną chodzić”, prawda? :)


2. Bijąca ikona

źródło
Ten obyczaj zadziwia samych Bułgarów, a większość z nich w ogóle o nim nie słyszało. W rodopskiej wsi Swiraczi każdego roku 15 sierpnia, podczas święta Zaśnięcie Bogurodzicy, wierni siadają twarzą do ołtarza i biorą w ręce ponad 150-letnią ikonę Bogurodzicy. Najbardziej wierzący i grzeszni otrzymują magiczną siłę od matki Jezusa i... biją się ikoną. Osoby, którym to się przydarzyło (głównie starsze panie) twierdzą, że dziwnej siły nie można zatrzymać, a niedowiarkom mówią, że przecież nikt normalny nie biłby się sam ikoną. Podczas bicia, wymazywane są wszystkie dotychczasowe grzechy. Podobno chętnych do wzięcia ikony tego dnia jest tak wielu, że trzeba się wcześniej zapisywać.


3. Ślub starych kawalerów

źródło

W kilku wsiach około Wielkiego Tyrnowa, m.in. Kozarewec i Kamen odbywa się bardzo zabawny obyczaj nazywany kawalerskim ślubem. Raz na cztery lata męska część wsi organizuje ślub, na którym wszystkie role, łącznie z panna młodą, są odtwarzane przez mężczyzn. To ciekawe widowisko po raz pierwszy było opisane w pierwszej połowie XX wieku. Według tradycji, jego celem było wyśmianie starych kawalerów, którzy zawstydzeni zdecydują się na ożenek. Obecnie jest to po prostu powód do zabawy i wyraz szacunku do bułgarskich tradycji.


4. Muczenie

źródło

Co roku 11 stycznia we wsi Carimir kultywuje się stary obyczaj zwany Mufkawica, którym oddaje się cześć krowom i wołom. Najstarsi mężczyźni we wsi palą w centrum duże ognisko, wokół którego zbierają się wszyscy mieszkańcy. Z tym dniem związanych jest wiele tradycji, m.in. „kradzież” najładniejszej panny we wsi. Najbardziej charakterystyczną jest jednak muczenie. Ludzie muczą, witając się, robią to także podczas rytuału przeskakiwania przez ognisko. A wszystko to celem długiego życia domowego bydła, bez którego życie w dobrobycie nie jest możliwe.


5. Wieszanie psów

Nie wstawiłam zdjęcia z tego rytuału, bo nie jest to  najprzyjemniejszy widok. Lepiej nacieszyć oko tym pięknym pieskiem.

Ten zwyczaj jest nie tylko dziwny, ale i bardzo kontrowersyjny. Przed wiekami był kultywowany w kilku regionach, stopniowo jednak zanikał i pozostał żywy tylko w kilku wsiach w górach Strandża. Mowa o tzw. wieszaniu psów – psy przewiązuje się sznurkiem i zawiesza nad wodą, kręci się nimi tak długo aż wpadną do wody. Według wierzeń triczane – bo tak nazywa się ten obrzęd – ma chronić przed wścieklizną wśród psów we wsi. W 2005 roku zrobiło się o nim głośno, gdy został opisany przez szwedzką dziennikarkę. Co ciekawe, rządzący pytani o komentarz, nie wiedzieli nawet o jego istnieniu. I rzeczywiście, duża część moich znajomych nawet o tym nie słyszała, a ci, którzy słyszeli, nie szczędzą słów krytyki. Po fali komentarzy, krytyki organizacji zajmujących się prawami zwierząt, triczane zostało w 2011 roku uznane za przestępstwo. Nie podoba się to jednak mieszkańcom wsi Brodiłowo, w której zwyczaj był kultywowany od lat. Twierdzą, że to część bułgarskiej tradycji, psom nic złego się nie dzieje, a popularne walki byków czy kogutów są o wiele bardziej okrutne. Cóż, jak mówi wielu Bułgarów, takie osoby należałoby powiesić nad wodą i kręcić dopóki do niej nie wpadną. Ciekawe, czy byłoby im tak zabawnie.

Kończę tym barbarzyńskim zwyczajem, ale pomijając go, przyznajcie, że pozostałe są nawet zabawne. I bez wątpienia dziwne :) Który Was zaintrygował najbardziej?

Komentarze

Popularne posty