Inna Bułgaria #4 Relaks w gorących źródłach

Welingrad, źródło

W wielu miejscach można przeczytać, że Bułgaria znajduje się na drugim lub trzecim miejscu pod względem ilości źródeł mineralnych w Europie. Niezależnie od tego, jak jest naprawdę, na pewno jest w ścisłej czołówce, posiadając ich ponad 600. W jej granicach, w mieście Saparewa Banja, znajduje się też jedyny w kontynentalnej Europie gejzer fontannowy, którego woda ma aż 103 °C.

Rupite

Właściwości lecznicze wód mineralnych zostały docenione już przez Traków i Rzymian. W kraju znajduje się wiele uzdrowisk, a woda z każdego regionu słynie z innych właściwości. Do najbardziej znanych miejscowości, w których znajdują się źródła wody mineralnej należą: Chisarja, Sandanski, Welingrad, Dewin i Paweł Banja.

Trzeba mieć na uwadze, że wiele uzdrowisk to klasyczne sanatoria, które zatrzymały się w latach 80. i goszczą głównie starszych sanitariuszy. Zadowolą tych, którzy szukają tanich cen i zależy im tylko na wodzie mineralnej. Jeżeli jednak szukacie komfortu, prawdziwego relaksu i wysokiej jakości usług spa, nie będziecie mieli problemu, żeby znaleźć coś dla siebie.

hotel Vella Hills, źródło

Już sama Sofia - stolica Bułgarii - znana jest ze swoich mineralnych źródeł. W jej pobliżu znajduje się kilka kurortów, w tym - najbardziej znana - Bankja. Przyjemnym miejscem jest też miasto Chisarja, w którym znajduje się 20 rodzajów wód, biorąc pod uwagę ich skład. Miasto ma długą historię związaną ze źródłami mineralnymi. Można tam zobaczyć pozostałości po rzymskich termach, a prócz tego także bramy miasta i amfiteatr.

Niekwestionowanym królem, jeśli chodzi o kurorty spa, jest posiadający aż 70 źródeł wody mineralnej, Welingrad. Tam znajdują się najbardziej nowoczesne hotele, które oferują szeroką gamę usług. Miasteczko nie jest bardzo urodziwe, ale znajduje się w Rodopach i blisko niego znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, np. mamut i twierdza we wsi Dorkowo, malownicze jezioro Cigow Czark, jaskinia Lepenica. Uroczy jest także park Kleptuza znajdujący się na obrzeżach miasta. Hoteli jest tak wiele, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Chisarja, źródło

Również nad morzem znajdziemy źródła wody mineralnej. Najbardziej znane znajdują się w miejscowościach Sweti Konstantin i Sweta Elena, Pomorie, Ałbena i Bałczik. Relaks w spa można połączyć z kąpielą błotną. Na zachętę posyłam moje ubłocone zdjęcie po kąpieli w Burgas :)

Niemal we wszystkich miejscowościach i na szlakach turystycznych spotkać można czeszmy, czyli obmurowane uję­cia wodne zaopatrzone w kran, z którego zwykle cieknie strumyczek wody. Bardzo często jest to właśnie woda mineralna, a jeśli nie, to - zwłaszcza w górach - czysta i dobra woda, którą można pić bez żadnych obaw.


Bogactwo wód mineralnych w Bułgarii jest naprawdę imponujące, a ich działanie lecznicze zostało udowodnione. Zobaczcie ten filimk reklamujący bułgarskie spa i dajcie znać, czy coś Wam się spodobało. A może ktoś poleci ciekawe miejsca ze źródłami mineralnymi w Bułgarii?


Komentarze

Popularne posty