Niezwykłe Meteory


Greckie Meteory zrobią wrażenie nawet na tych, którzy nie zachwycają każdym miejscem. Wysokie skały z piaskowca i monastyry na ich szczytach urzekają od pierwszej minuty. To jedno z tych miejsc, w których potęga przyrody jest przytłaczająca i uświadamiamy sobie, że siła i determinacja ludzka nie mają granic.

Meteory znajdują się w pobliżu miasta Kalambaka i uroczej wsi Kastraki, około 230 km od Salonik. Skały, których pochodzenie nie jest do końca jasne, widać już z daleka. Giganty wyrastają z ziemi i wyglądają na zupełnie niedostępne. Okazuje się jednak, że do monastyrów można dojechać bez problemu bardzo dobrą drogą. Co zupełnie nie dziwi, miejsce przyciąga ogromną ilość turystów z wielu krajów.
Przed powstaniem monastyrów, skały były zamieszkiwane przez mnichów i ascetów, którzy żyli w jaskiniach i pustelniach. W tak niedostępnym miejscu mogli w pełni oddać się Bogu, pozostając w zupełnym odizolowaniu. Pierwszym monastyrem, który powstał na skałach, jest tzw. Wielki Meteor, czyli monastyr Przemienienia Pańskiego, który został założony przez św. Atanazego ok. 1340 roku. Z 24 monastyrów, które powstawały stopniowo przez lata, obecnie funkcjonuje tylko sześć z nich.

Klasztory są otwarte dla zwiedzających. Wejście do każdego z nich kosztuje 3 euro, mają jednak różne godziny i dni otwarcia. Aby wejść do monastyru, konieczny jest odpowiedni strój, co jest szczególnie ważne latem, gdy jest gorąco. Nie można mieć odkrytych nóg, ani ramion.

Zwiedzając Meteory, miałam w głowie wiele pytań - w jaki sposób zbudowano monastyry, jak żyli asceci w jamach, które widać w każdej skale, jak udało im się wspiąć na te wielkoludy. Stojąc na szczycie największej ze skał, na której znajduje się Wielki Meteor, byłam przerażona i zachwycona jednocześnie. Zdjęcia nie są w stanie oddać wielkości tego miejsca. Po prostu trzeba je zobaczyć.
Komentarze

Popularne posty