Inna Bułgaria #5 Nad bułgarskim wybrzeżem

źródło

Tanie wczasy nad morzem plus nie najlepsze warunki - czyli pierwsze skojarzenie z urlopem w Bułgarii. Z jednej strony bułgarskie wybrzeże jest wszystkim znane, z drugiej najczęściej wiedza kończy się na Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach. Mało osób wie, że kryje wiele miejsc, o których istnieniu nawet by nie podejrzewali. Nie są to piękne białe domki, urocze wysepki i błękitnoniebieska woda, ale z pewnością bułgarskie wybrzeże może zaskoczyć.

354-kilometrowe wybrzeże dzieli się na północne i południowe. Ich granicą jest przylądek Emine, będący skrajem Starej Płaniny. Każdy miłośnik Bułgarii wie, że różnica między północą a południem nie tkwi tylko w położeniu. Każda z tych części ma swój niepowtarzalny klimat.


Największe i najbardziej rozwinięte kurorty znajdują się na południu. Zaczynając od bułgarskiego Las Vegas - Słonecznego Brzegu - razem z kurortami Elenite i Sweti Włas, poprzez Rawdę, Pomorie, ostanio modny Łozenec, Czernomorec, Primorsko, nie pomijając największego miasta - Burgas. Jednak im dalej na południe, tym plaże są coraz bardziej opuszczone, a woda czystsza. To właśnie w tej części, blisko granicy z Turcją, znajdują się plaże uznawane za jedne z najpiękniejszych w Bułgarii.

Co warto zobaczyć na południowym wybrzeżu?

Przylądek Emine


Przylądkiem zachwycałam się kilka lat temu, podziwiając go z Nesebyru. Od 1975 roku jest pomnikiem przyrody, jest także końcowym punktem znanego szlaku turystycznego Kom - Emine. Nocą z Nesebyru widać znajdującą sie na nim latarnię morską. To świetne miejsce dla szukających osamotnienia - z powodu bardzo złej drogi, niewielu turystów się tam udaje. Miłośnicy wędrówek, to coś dla Was!


Wyspa św. Anastazji


Wyspa św. Anastazji to jedyna zamieszkana wyspa należąca do Bułgarii. Na malutkiej powierzchni znajduje się muzeum, monastyr, pensjonat, sklepy z pamiątkami i restauracja. Do wyspy można dopłynąć łódką z burgaskiej przystani. Więcej możecie przeczytać tutaj.


Sozopoł


W zeszłym roku byłam tam po raz pierwszy i zakochałam się po uszy. Polubiłam go jeszcze bardziej niż Nesebyr. Za co? Za większy spokój, mniej futer na sprzedaż i artystyczny klimat. Sozopoł ma to coś.


Zamek w Rawadinowie


Zamek bez wielkiej historii, zbudowany całkiem niedawno i jeszcze niedokończony. Dla niektórych będzie pewnie kumulacją kiczu, ale dla wielu, zwłaszcza dzieci, może być świetną atrakcją, która pozwoli im poczuć się jak w bajce. To jest bowiem główny cel powstania zamku, który został nazwany "Zakochany w wietrze". Znajduje się 5 km od Sozopołu, a na oficjalnej stronie znajdziecie więcej szczegółów.


Beglik Tasz


Bułgarskie Stonehenge niedaleko miejscowości Primorsko, czyli głazy będące w przeszłości trackim miejscem kultu. Więcej możecie o nich przeczytać na blogu Bałkany Rudej.


Plaża w Warwarze


Mała i osamotniona plaża, w której można poczuć ten specyficzny klimat południowego wybrzeża. Znajdujące się tam klify oczarowały Rudą i Marka.


"Statki" blisko Sinemorca


Tzw. "Statki" (po bułg. "Корабите") to miejsce znajdujące się blisko miejscowości Sinemorec przy zatoce Sweti Jani. Ostre skały przypominające statki robią niesamowite wrażenie, zwłaszcza o zachodzie słońca.


Ujście rzeki Weleka


Bardzo blisko "Statków" do Morza Czarnego uchodzi rzeka Weleka. Jej ujście, będące częścią Parku Narodowego Strandża, jest jednym z najpiękniejszych miejsc na bułgarskim wybrzeżu. Laguna, morze, rzeka i las tworzą piękną kombinację.


Plaża Silistar


Plaża Silistar, będąca ostatnią plażą przed granicą z Turcją, jest jedną z najpiękniejszych w Bułgarii. Przyciąga czystą wodą i pięknym położeniem, które pozwala na poczucie bliskości z przyrodą.


Największym miastem na północy jest Warna, a najbardziej znanymi kurortami Sweti Konstantin i Sweta Elena, Słynczew Den, Złote Piaski i Ałbena. Tę część wybrzeża wybierają z reguły osoby starsze i rodziny z dziećmi. Jest tam mniej turystów, gdyż mieszkańcy Sofii i Płowdiwu - dwóch największych bułgarskich miast - wybierają przeważnie południowe wybrzeże. Ze względu na autostradę do Burgas jest tam zdecydowanie bliżej, a prócz tego, z powodu większej ilości turystów i hoteli, ceny są tam także trochę niższe. Na trochę chłodniejszej północy lubią odpoczywać bogatsi Bułgarzy, Niemcy i Rosjanie. Choć ci ostatni ukochali sobie całe bułgarskie wybrzeże.


Co warto zobaczyć na północnym wybrzeżu?

Skały w Tjulenowie


Wieś Tjulenowo, znajdująca się ok. 40 km od granicy z Rumunią, jest znana z wyjątkowej linii brzegowej. Znajdziecie tam skały w różnych formach - najbardziej znana to ta w formie arki - oraz wiele podwodnych jaskiń. To raj dla płetwonurków, wielbicieli delfinów (podobno są tam częstymi gośćmi) i miłośników noclegów pod namiotem.


Kamen Brjag


Wielkie strome skały, morze, dzika przyroda i wspaniałe widoki - czyli klify w miejscowości Kamen Brjag. Nic dziwnego, że wiele osób właśnie tam spędza July Morning.


Przylądek Kaliakra


Najdalej wysunięta w morze część Bułgarii. Cypel, który tworzą wielkie skały, znajduje się 12 km od Kawarny. Znajdziecie tam zrekonstruowaną twierdzę, kapliczkę św. Mikołaja i restaurację zbudowaną w jaskinii.


Bajkowe plaże Argata i Bendida


To opcja dla miłośników luksusu. Argata i Bendida to przepiękne plaże, którymi mogą się cieszyć goście kompleksu Thracian cliffs Golf & Beach Resort. Czysto, egzotycznie, jak nie w Bułgarii. Oczywiście ceny również mało bułgarskie ;)


Zatoka Bolata


A to opcja dla posiadaczy chudszych portfeli :) Piękna plaża w zatoce Bolata.


Bałczik


Bałczik to jedno z najstarszych miast bułgarskiego wybrzeża. Bardzo często pomijane i niedoceniane, przez co można tam odnaleźć spokój. Nie jest typowym kurortem, a ma bogatą historię. Można tam znaleźć antyczne ruiny, cerkwie, a także pałac królowej Marii z przepięknym ogrodem botanicznym, z którego miasto słynie.


Monastyr Aładża

A post shared by Andrea Rankov (@drearankov) on

Monastyr Aładża to klasztor wykuty w skale znajdujący się tylko 3 km od Złotych Piasków. Datowany jest na XII-XIII wiek. Polecam post o nim na blogu Daleko Niedaleko.


Na północnym wybrzeżu jeszcze nie byłam, ale bardzo mnie tam ciągnie (w końcu jestem dziewczyną z północy :D). W tym roku jednak znów udamy się do Sozopołu. Zauroczył mnie w zeszłym roku i chcę tam wrócić, żeby zrobić fajne zdjęcia :)

Jeśli znacie jakieś miejsca warte polecenia nad bułgarskim morzem, piszcie! I koniecznie dajcie znać, co Wam wpadło w oko :)

Komentarze

Popularne posty