Łatwa ścieżka turystyczna blisko Płowdiwu - Biała Rzeka


O ścieżce turystycznej Biała Rzeka czytałam wiele razy. Mimo że znajduje się tak blisko Płowdiwu, do tej pory jakoś nie było okazji, żeby się tam wybrać. Ostatnio jednak przyroda nas woła ze zdwojoną siłą. Może to powód stresu w pracy, może po prostu się starzejemy :) Lubimy chodzić, trochę się zmęczyć, ale nie da się ukryć, że jesteśmy zupełnymi amatorami. Wybieramy więc łatwe trasy, na coś trudniejszego przyjdzie czas. (Marzy mi się Musała - przeczytajcie o niej u Zgierki.)

Biała Rzeka jest bardzo dobrze przygotowaną trasą. Świetnie oznakowana na całej długości, ze zbudowanymi poręczami, mostami, tablicami edukacyjnymi - jest świetną atrakcją dla dzieci, jednak tych większych i nie mających lęku wysokości. Schody miejscami są bardzo strome i znajdują się blisko przepaści. Trasa jest łatwa, niezbyt długa, ale i tak można dostać na niej zadyszki. Według informacji znajującej się na początku, całe przejście trwa 2 godziny. Nam jednak zajęło 1,5 godziny z przerwami na odpoczynek, zdjęcia i zanurzenie stóp w rzece Bjała. Istnieje też drugi wariant dla bardziej leniwych - w połowie trasy jest możliwość skrócenia drogi i spacer nie powinien trwać więcej niż godzinę.


 


Miejsce jest bardzo przyjemne. Nie polecałabym go jednak w gorące letnie dni, bo część trasy jest odkryta i słońce daje popalić. W końcu to dolina rzeki i trudno tam o przyjemne górskie powietrze. Co innego w lesie, przy samej rzece. Tam można odetchnąć pełną piersią. Jedynym minusem jest brak oznaczenia na głównej drodze i w mieście Kałofer, przez co zmarnowaliśmy dużo czasu na szukanie początku trasy. Dobrze, że jest internet i ludzie chętni do pomocy :)

Jak znaleźć ścieżkę turystyczną Biała Rzeka?

Należy dojechać do miasta Kałofer. Po zjechaniu z drogi podbałkańskiej, jadąc od strony Sofii, trzeba skręcić w drugą ulicę z lewej strony - tam, gdzie znajduje się znak prowadzący do męskiego monastyru "Rożdenstwo Bogorodiczno". Jedziemy cały czas prosto, dojeżdżamy do czeszmy, która nie działa i mogą ją zakrywać kontenery na śmieci ;) i wybieramy lewą drogę. Potem cały czas prosto. Droga miejscami jest kamienista i w bardzo złym stanie, ale innej niestety nie ma. Całość to około 5 km. Po drodze mija się hotel Rajski Kąt (Райски кът) i monastyr. Około 200 metrów za nim znajduje się biwak Biała Rzeka i parking, na którym można zostawić samochód.

Zobacz też: Ścieżka turystyczna w Baczkowie

Komentarze

Popularne posty