5 ciekawych miejsc w Bułgarii, o których mogliście nie słyszeć


Uwielbiam mało znane miejsca. Takie, o których rzadko piszą przewodniki. Jak tylko, gdzieś przeczytam o takiej perełce, zapisuję sobie jej nazwę i szukam okazji, żeby zobaczyć ją na żywo. Przygotowałam dziś dla Was pięć ciekawych miejsc w Bułgarii, o których być może nie słyszeliście.


1. Zatopiona cerkiew

Około 55 km od miasta Stara Zagora położonego w środkowej Bułgarii znajduje się sztuczny zbiornik Żrebczewo. Przy jednym z jego brzegów można zobaczyć nietypową budowlę - ruiny cerkwi. Cerkiew św. Iwana Rylskiego została zbudowana w 1895 roku we wsi Żrebczewo. Ponad pół wieku później władze postanowiły, że w miejscu trzech wsi - Żrebczewo, Dolni Paniczarewo i Zapalnja powstanie duży zbiornik wodny. Tym samym w 1962 roku trzy wsie zostały całkowicie zatopione, a ich mieszkańcy zostali przesiedleni.

Dzisiaj już tylko dwie rzeczy przypominają o historii tego miejsca - tablica z napisem “Wieś Zapalnja, zasiedlona XV w., wysiedlona 1962 r.” oraz tzw. zatopiona cerkiew, która smutno wyłania się z wody. Cerkiew jest ciekawym miejscem dla amatorów fotografii, którzy mają szansę zrobić naprawdę piękne ujęcia. Można do niej dotrzeć latem, gdy poziom wody jest niski, przez większość roku jest jednak zatopiona.

Публикация, споделена от Bulgaria Travel (@discover.bulgaria) на


2. Kopalnia "Car Asen"

Krater wypełniony zieloną wodą i otoczony piaskiem przypominającym wydmy - dziwny widok, zupełnie nietypowy dla Bułgarii. Ze względu na niepowtarzalne kolory, miejsce jest częstym celem fotowycieczek. Piękny kolor wody jest jednak bardzo złudny. Krater jest pozostałością po opuszczonej kopalni i na jego dnie można znaleźć dużą część tablicy Mendelejewa.

Публикация, споделена от Manol Donev (@gargamelcho) на


3. Monastyr Razboiszki

Jeden z najciekawszych, a jednocześnie najmniej znanych monastyrów w Bułgarii. Może dlatego, że jego historia nie jest do końca znana. Najprawdopodobniej powstał w XVIII-XIX w. i był czynny do początku XX w. W latach 50. zamieszkało w nim ponownie trzech mnichów, jednak w 2007 roku ostatni z nich zmarł. Od 2015 roku monastyrem opiekuje się zakonnica.

Na miejsce można dotrzeć tylko pieszo, a wiodąca do niego ścieżka jest bardzo malownicza. Turyści muszą przejść przez bułgarski tunel miłości (uważając, żeby nie spotkać pociągu towarowego) i poruszać się wzdłuż rzeki Niszawa, skąd można podziwiać przyklasztorną cerkiew zbudowaną na skale.

Публикация, споделена от @emkooooooo на


4. Bekowi Skali

Bekowi Skali to jedno z najciekawszych miejsc, z których rozciąga się piękny widok na Rodopy. Można do niego dotrzeć ze wsi Rawnogor, ok. 55 km od Płowdiwu. Na skałach znajduje się punkt widokowy, a pod nim trzy ławki, na których można przysiąść i spokojnie cieszyć się widokiem na góry i sztuczny zbiornik Wycza.

Публикация, споделена от Mihaila Bakarova (@mishuz_z) на


5. Buzłudża 

Spodek w górach? Co robi UFO w Starej Płaninie? Ten niecodzienny budynek to Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii otwarty w 1981 roku. Budowany 7 lat i pokryty mozaikami o powierzchni 550 m², nad którymi pracowało 60 artystów. Po upadku władzy Todora Żiwkowa, pomnik stopniowo zaczął niszczeć. Dziś jest wspomnieniem dawnych czasów i celem wizyt fotografów i miłośników opuszczonych budynków, architektonicznych koszmarków czy po prostu ciekawych miejsc. Miejsce z powodzeniem mogłoby być tłem filmu grozy.

Публикация, споделена от Kurtachio (@kurtachio) на

Публикация, споделена от Timothy Tin (@timothyyunchaktin) наZ tej piątki widziałam zatopioną cerkiew i dwa razy Bekowi Skali. Reszta jest w planach, zwłaszcza fascynująca Buzłudża.
Co Wam wpadło w oko?

Komentarze

Popularne posty