Symbole Bułgarii #1


Każdy kraj posiada swoje niepowtarzalne symbole. Umieszcza się je na koszulkach, kartkach i innych pamiątkach, i są czymś, z czym jest kojarzony dany kraj za granicą. Poza oczywistymi, jak hymn, godło i flaga, istnieje szereg innych, które są związane z historią, kulturą czy kuchnią. Polskimi symbolami są np. bocian, oscypek, żubr czy WOŚP. A jakie są symbole Bułgarii? O tym jest ta seria.


Sałatka szopska


Jakże mogłabym nie zacząć od sałatki szopskiej! Znajdziecie ją w każdym artykule o kuchni bułgarskiej, na pierwszym miejscu w menu każdej bułgarskiej restauracji, no i to nazwa tego bloga ;) To chyba najbardziej charakterystyczna bułgarska "potrawa", choć wiadomo, że tego typu sałatki są popularne na całych Bałkanach. Osobliwością sałatki szopskiej jest sposób podania - ser jest starty, dzięki czemu łączy się ze wszystkimi składnikami, a sałatka wygląda łądnie na zdjeciach :)
Tutaj znajdziecie przepis na szopską sałatkę.


Marteniczki


Czerwono-białe sznureczki, czasem figurki o ludzkim kształcie - Piżo i Penda, bransoletki, mniej lub bardziej ozdobione. Choć są zwiazane ze świętem Baba Marta, które obchodzi się 1 marca, marteniczki stały się jednym z bułgarskich symboli. Można je kupić w każdym sklepie z pamiątkami, a porozwieszane na drzewach, przez cały rok zaskakują turystów.
O tym i innych bułgarskich tradycjach możecie przeczytać w tym wpisie


Monastyr Rylski

źródło

Chyba najbardziej charakterystyczna budowla w Bułgarii. Bardzo często jej zdjęcie pojawia się na przewodnikach. Znajdujący się w górach Riła monastyr jest naprawdę zachwycający. Od 1983 roku znajduje się na liście UNESCO i jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytków w Bułgarii.


Kukeri

źródło

Pisałam już o tych uroczych stworach. Te postacie karnawałowe są jednym z moich ulubionych elementów bułgarskiego folkloru. Ich włochate warianty pojawiły się w teledysku Lindemann "Fish on", który był kręcony na Witoszy. Prawda, że są uroczy? :)

Niedługo kolejne części :)

Komentarze

Popularne posty