Czy w Bułgarii...? Odpowiadam na wszystkie pytania z Google

Czy w Bułgarii jest drogo?

Bułgaria wbrew pozorom nie jest bardzo tanim krajem. Ceny często mogą zaskoczyć, zwłaszcza teraz przy rosnącej inflacji. W restauracjach ceny sałatek rozpoczynają się często od 20 zł, choć wiele zależy od miejsca. Produkty spożywcze są najczęściej droższe niż w Polsce, ewentualnie na podobnym poziomie.

Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

Odpowiedziałabym na to pytanie podobnie, jak odpowiedziałabym, gdyby ktoś zapytał mnie, czy w Polsce jest bezpiecznie. Tak, ale warto być ostrożnym człowiekiem. Ja osobiście w Bułgarii zawsze czułam się bezpieczniej niż w Polsce, ale oczywiście nigdy nie zapuszczałabym się sama w podejrzane miejsca. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.

Czy w Bułgarii są rekiny?

Tylko małe pospolite rekiny o nazwie koleń. Można je spotkać także w Bałtyku.

Czy w Bułgarii można płacić w euro?

Walutą w Bułgarii jest lew i taka waluta jest przyjmowana w sklepach i restauracjach.

Czy w Bułgarii rosną palmy?

Bułgaria to nie Egipt i zimy potrafią być tu naprawdę mroźne. Palmy można spotkać, ale najczęściej w donicach. Nie jest to jednak bardzo pospolity widok.

Czy w Bułgarii można płacić kartą?

Jest to coraz bardziej powszechne. W większych sklepach i w większości restauracji na pewno, ale zawsze może znaleźć się miejsce, w którym przyjmują tylko gotówkę, dlatego warto zapytać.

Czy w Bułgarii są meduzy?

Tak.

Czy w Bułgarii są węże?

Tak. Sześć gatunków jest jadowitych. Najbardziej niebezpieczna jest żmija nosoroga (vipera ammodytes), która lubi kamieniste i pokryte trawą obszary. Z reguły nie jest agresywna i może zaatakować w przypadku bezpośredniego zagrożenia. Gatunki tej żmiji, które występują w Bułgarii są mniej jadowite niż te w innych miejscach. Osobiście nie słyszałam o przypadku kogoś, kto zmarłby wskutek ukąszenia przez węża w Bułgarii.

Czy w Bułgarii można pić wodę z kranu?

Bułgarzy piją, my w domu pijemy, ale przefiltrowaną. Radzę na wszelki wypadek kupować wodę butelkowaną lub korzystać ze sprawdzonych źródeł wody, które nazywają się czeszma (чешма).

Czy w Bułgarii można wymienić złotówki?

Tak, choć z pewnością nie wszędzie i kurs może nie być korzystny. Zdecydowanie lepiej wziąć euro, którego kurs jest stały.

Czy w Bułgarii obowiązuje karta Ekuz?

Tak.

Czy w Bułgarii rosną oliwki?

Niestety nie. Nie licząc niewielkiego obszaru w południowo-zachodniej Bułgarii, gdzie jest najcieplej. Drzewa oliwne to nie jest widok charakterystyczny dla Bułgarii.

Czy w Bułgarii jest roaming?

Tak. Bułgaria należy do Unii Europejskiej, zatem mając polski numer telefonu, nie ponosi się dodatkowych kosztów za korzystanie z telefonu. Ceny są takie jak w Polsce.

Czy w Bułgarii trzeba mieć paszport?

Żeby wjechać do Bułgarii wystarczy dowód osobisty.

Czy w Bułgarii trzeba nosić maseczki?

Na dzień dzisiejszy (04.06) maseczki nie są obowiązkowe.

Czy w Bułgarii trzeba robić testy? 

Na dzień dzisiejszy (04.06), od 1 maja 2022 roku nie istnieją żadne ograniczenia, aby wjechać do Bułgarii.

Czy w Bułgarii są jeżowce?

Teoretycznie tak, ale szansa ich spotkania jest niewielka.

Czy w Bułgarii trzeba mieć buty do wody?

Plaże i dno morza są z reguły piaszczyste i jak wyżej pisałam, raczej nie spotkamy jeżowca, więc nie jest to konieczne. 

Czy w Bułgarii działa Uber?

Nie.

Czy w Bułgarii są komary?

Tak.

Czy w Bułgarii są smakowe papierosy?

Nie palę, ale widzę, że tak, choć nie wiem, jak wygląda to z dostępnością w zwykłych sklepach.

Czy w Bułgarii dogadam się po polsku?

Poza kilkoma słówkami w kurortach, Bułgarzy nie znają polskiego. Bułgarski i polski nie są też do siebie bardzo podobne. Pomocne mogą być: angielski, ewentualnie rosyjski, ręce, uśmiech i dobre nastawienie :)

Czy w Bułgarii są delfiny?

Tak, sama widziałam wyskakujące z wody delfiny w Sozopolu. Trzymają się jednak z dala od brzegu i trzeba mieć szczęście, żeby je zobaczyć.

Czy w Bułgarii jest ciepło?

I tak, i nie. Jak pisałam, w Bułgarii też jest zima, są opady śniegu i minusowe temperatury. Temperatury zależą też bardzo od regionu, bo mimo że Bułgaria jest małym krajem, pogoda może być bardzo zróżnicowana. Latem jest jednak bardzo ciepło. Czasem pogoda zaskakuje, ale z reguły od czerwca do początku września powinniśmy się spodziewać upałów i słońca. W Płowdiwie, w którym mieszkam, latem jest piekło. Dziś na przykład jest ponad 30 stopni.

Czy w Bułgarii jest zima?

Jak wyżej - tak, jak najbardziej, często jest nawet mroźne, choć różnie to wygląda w różnych miejscach w kraju. Prócz tego, później się zaczyna i szybciej się kończy.

Czy w Bułgarii jest legalna marihuana?

Nie.

Czy w Bułgarii zostawia się napiwki?

Napiwek nie jest obowiązkowy, ale jest dobrze widziany. Zwyczajowo może wynosić 10-15%

Czy Bułgaria należy do Unii Europejskiej?

Tak, od 2007 roku.

Czy Bułgaria należy do strefy Schengen?

Nie.

Czy z Bułgarii można wywozić muszelki?

Nie jest to nielegalne, ale nie polecam. Muszelki nie są dobrą pamiątką. Coraz częściej mówi się o tym, że jest to szkodliwe. Muszle są częścią plaży, domem dla małych stworzeń. Zabierając je, ingerujemy w naturę.

Czy w Bułgarii można się targować?

Pewnie można, ale nie jest to część bułgarskiej kultury. Podana cena jest raczej ostateczna.

Czy w Bułgarii jest inna strefa czasowa?

Tak. W Bułgarii jest godzinę później niż w Polsce.

Czy w Bułgarii jest islam?

Większość Bułgarów wyznaje prawosławie. Według danych z 2011 roku, 13,5% obywateli wyznaje islam.

Czy w Bułgarii można się opalać topless?

Bułgarzy nie są konserwatywni. Wielokrotnie widziałam kobiety opalające się topless na normalnych plażach. Są też plaże dla nudystów.

Czy w Bułgarii tak znaczy nie?

Bułgarzy wykonują inne gesty, potakując i zaprzeczając. Zaprzeczając wykonują płynny i głęboki ruch w dół lub szybki i krótki ruch głowy do góry, któremu towarzyszy charakterystyczny mlask. Potakując natomiast, kołyszą głową na boki. Często jednak w kontakcie z cudzoziemcami Bułgarzy dostosowują swoje gesty do rozmówcy, zwłaszcza w kurortach.

Czy w Bułgarii są trzęsienia ziemi?

Zdarzają się. Od kiedy mieszkam w Bułgarii, przeżyłam trzy, ale niegroźne w skutkach. Ostatnie trzęsienie ziemi, wskutek którego zginęli ludzie, miało miejsce w 1986 roku.

Popularne posty