Wakacje w Nesebyrze


Tuż obok Słonecznego Brzegu – bardzo popularnego wśród Polaków kierunku wakacyjnego – znajduje się niewielkie miasteczko, które jest jego zupełnym przeciwieństwem. Zamiast kasyn i głośnych dyskotek, znajdziemy tam zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ciche zatoczki i wyjątkową atmosferę, której nie jest w stanie zniszczyć ogrom turystów i sklepów.


Wyświetl większą mapę

Nesebyr dzieli się na nową i starą część. Nowy Nesebyr to zwyczajne nadmorskie miasteczko, pełne hoteli, restauracji i pensjonatów. Stary Nesebyr to już zupełnie inna bajka. Znajduje się na półwyspie i zachwyca od pierwszego wejrzenia. Wystarczyło, że spojrzałam na zatokę, przeszłam obok wiatraka i znalazłam się przy bramie wejściowej, a już wiedziałam, że pokocham to miejsce.Słynny wiatrak będący symbolem miasta.

UNESCO wpisała Nesebyr na listę światowego dziedzictwa w 1983 roku. Nie bez powodu. Historia tego miejsca sięga końca epoki brązu, gdy Trakowie założyli tam Menebrię. Przez lata półwysep przechodził z rąk do rąk – znajdował się pod panowaniem Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Turków i Bułgarów. Na każdym kroku stykamy się ze śladami przeszłości.


Mury obronne

Cerkiew Chrystusa Wszechwładcy, XIII w.

Cerkiew św. Bogurodzicy Eleusy, VI w.

Cerkiew Jana Chrzciciela, X-XI w.

Cerkiew św. Sofii, V-VI w.

Cerkiew św. Spasa, XVII w.
Cerkiew św. Jana Aliturgetosa

Prócz antycznych i średniowiecznych zabytków, dziedzictwem są także domy z epoki bułgarskiego odrodzenia. To wciąż żywe zabytki, ciągle zamieszkane i przyjmujące turystów. Kiedyś, jak już będę bardzo bogata, kupię sobie taki domek. Czytelnicy bloga będą mogli tam spać za darmo. Obiecuję.
Cały półwysep można okrążyć, spacerując ciągnącą się wzdłuż brzegu alejką. Wyjątkowym przeżyciem jest nocny spacer, który niesie niezapomniane uczucie odosobnienia, dzikości i potęgi morza. Ale w ciągu dnia też jest przyjemnie. Między skałami a betonowymi pomostami, znajdziemy małe plaże i ławeczki na których można przysiąść.

Od strony południowej w nowej części miasta znajduje się kamienny brzeg, który mimo wielkich skał i trudnego dostępu do morza, znajduje swoich miłośników. Nas też przyciągnął ten malowniczy zakątek.Ale Nesebyr to nie tylko małe i kamienne plaże. Od strony północnej rozpoczyna się plaża, która należy już do Słonecznego Brzegu – duża, piaszczysta, zatłoczona w ciągu dnia i przyjemnie wyludniona przed zachodem słońca. To tam kupiliśmy materac za 16 lewów, na którym spędzałam godziny w wodzie. Przy falach krzyczałam i śmiałam się bardziej niż niektóre dzieci, aż mi momentami było wstyd.
Z Nesebyru widać jak na dłoni Słoneczny Brzeg, wioski Święty Włas i Elenite oraz moje (jeszcze) niespełnione marzenie – Przylądek Emine. To skraj Starej Płaniny, który rozdziela czarnomorskie wybrzeże na północne i południowe.
Za co można pokochać Nesebyr? Za to, że turyści nie są w stanie przyćmić jego uroku. Wystarczy jeden krok, aby uciec od gwaru i znaleźć się w cichej uliczce albo przy opuszczonym dzikim brzegu. W jedną chwilę możemy przenieść się w czasie. Bez problemu znajdziemy cichy zakątek przy morzu, a jeśli mamy ochotę na piaszczystą plażę, wystarczy zrobić sobie spacer alejką. Możemy usiąść w tawernie zawieszonej nad skalnym brzegiem lub wybrać się w rejs niewielką łódką. 

Polecam Nesebyr wszystkim szukającym ciekawego miejsca na wakacje. I koniecznie wybierzcie się na nocny spacer dookoła półwyspu! Pewnie jestem już nudna, ale zapragnęłam zobaczyć Nesebyr jesienią (tak wiem, wszystko chcę zobaczyć jesienią :)). Może uda mi się to jeszcze w tym roku, razem z dotarciem do Przylądka Emine. Już nie mogę się doczekać.


To nie koniec nesebyrskich zdjęć. Będzie więcej :)


Komentarze

 1. Jak nic teraz to tylko czekać, aż będziesz bogata i kupisz ten domek, już się wpraszam jako jeden z pierwszych gości ;) Na poważnie - widzę po zdj, kupnie materaca, plażowaniu i zwiedzaniu, urlop był udany. Podałabym Ci mój adres to byś mi piasku w słoiku z stamtąd przywiozła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce masz jak w banku :) Kurcze, nie pomyślałam, żeby zabrać piasek, a będę za kilka dni w Polsce, to mogłabym Ci podrzucić ;)

   Usuń
 2. Czekałam na tę relację!

  Też mam listę miejsc w Szwecji, które chciałabym odwiedzić jesienią i jeszcze zimą, kiedy wszystko pokrywa się grubą warstwą śniegu.

  Argument o ucieczce od turystów w ciche zakątki bardzo mnie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja pierwsza impresja z wizyty w Neseberze była podobna: kupić tam mieszkanko :) Niestety przy kolejnych wizytach zniechęcili mnie turyści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, zdecydowanie ich za dużo, choć po godzinnej wizycie w Słonecznym Brzegu, Nesebyr wydał mi się bardzo cichy i spokojny :D

   Usuń
 4. Ale mam ochotę na tę Bułgarię ! Jeszcze nie było miejsca, z tych, które nam pokazywałaś, pod którego wrażeniem bym nie była :) A jak wygląda klimat Bułgarii? Kiedy jechać (oprócz tego, że polecisz jesień, bo sama chcesz wtedy zobaczyć te miejsca;)) ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sezon letni trwa od początku czerwca do połowy/końca września. Najdrożej jest w lipcu i sierpniu, ale już pod koniec sierpnia ceny znacznie spadają. Warto jechać na początku września, jest taniej, mniej turystów i ciągle gorąco :)

   Usuń
 5. Ja też się piszę na ten nocleg i czekam na kolejne zdjęcia. Naprawdę świetne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 6. I ja nie znoszę turystów w sezonie! Dlatego wakacje rozkładam na maj i wrzesień.
  I niech ktoś, po takiej relacji, powie, że Bułgaria piękna nie jest!
  (byłam dwa razy w miasteczku - no właśnie sprawdziałam polską pisownię Twyrdica i Burgas)
  pozdrawiam !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wolałabym pojechać we wrześniu, ale nie mieliśmy innej możliwości.
   Pewnie, że jest piękna! :) Pozdrawiam!

   Usuń
 7. Pięknie opisujesz Bułgarię, nic tylko ruszyć w drogę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wcale się nie dziwię, że pokochałaś to miejsce! Wygląda bardzo przyjemnie. Będę musiała kiedyś do Bułgarii się wybrać... :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty