5 rzeczy, których nie wiecie o Bułgarii


Lubicie ciekawostki? Ten wpis jest dla Was! Oto pięć rzeczy, których nie wiecie o Bułgarii.

1. Olejek różany


Zacznę od klasycznego olejku różanego. Powiecie pewnie – to żadna nowość, że Bułgaria z niego słynie. Ale czy wiedzieliście, że ok. 70% olejku produkowanego na całym świecie pochodzi z Bułgarii? Możliwe więc, że olejek znajdujący się w Waszych perfumach lub kosmetykach jest właśnie stąd. 

2. Najstarsze miasta


Co roku pojawiają się różne rankingi najstarszych miast w Europie i na świecie. Na każdej liście zawsze znajduje się Płowdiw, którego historia sięga 4 tys. lat p.n.e. O ile określenie go najstarszym miastem w Europie jest przesadą, o tyle nie można umniejszać jego historii. Według „The Telegraph” Płowdiw jest trzecim najstarszym miastem w Europie i ósmym na świecie.

W 2012 roku bułgarscy archeolodzy dokonali ważnego odkrycia niedaleko miasta Prowadija. W osadzie, której mieszkańcy zajmowali się produkcją soli, odkryto mury obronne, ruiny twierdz i domów, które powstały prawdopodobnie 4700 lat p.n.e., czyli ok. 1500 lat przed początkiem cywilizacji mykeńskiej. Według Wasiła Nikołowa, archeologa kierującego projektem, osada spełnia wszystkie warunki, aby być uznana za najstarsze miasto w Europie.

3. Najstarsze złoto


Artefakt uważany za najstarsze obrobione złoto na świecie został znaleziony w Bułgarii w okolicach Warny. Wyroby jubilerskie znalezione w trackich grobach odkrytych w 1972 roku datowane są na 4600-4200 r. p.n.e.

W sierpniu tego roku dokonano kolejnego znaleziska, tym razem w okolicach miasta Pazardżik – złoty koralik pochodzący prawdopodobnie z ok. 4500 r. p.n.e., mogący być starszy niż znalezisko w Warnie.

4. Spartakus


No właśnie – Trakowie. Zapewne każdy kojarzy z lekcji historii ten lud, który zamieszkiwał teren dzisiejszej Bułgarii i część obecnej Grecji. W Bułgarii odkryto wiele trackich grobowców i świątyń. Zaledwie część z nich jest zbadana, szacuje się, że w Bułgarii może znajdować się nawet kilkadziesiąt grobowców trackich. Jednym z trackich plemion byli Serdowie, którzy osiedlili się w VIII w p.n.e. na terenie dzisiejszej Sofii. To właśnie z tego plemienia wywodził się prawdopodobnie znany wszystkim Spartakus.

5. Internet


Bułgaria ma najszybszy internet na Bałkanach i szybszy niż internet w Polsce. Wi-fi znajdziecie praktycznie wszędzie.

A może się mylę i to wszystko jest już Wam jasne? :)

Komentarze

Popularne posty