Butrint - albański obiekt na liście UNESCO


Ok. 20 km od Sarandy znajduje się zespół archeologiczny Butrint, który od 1992 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Polecam go wszystkim, którzy spędzają wakacje w Sarandzie. 

Według badań, osada w Butrincie powstała ok. VIII wieku p.n.e. Przez lata przechodziła z rąk do rąk i dziś znajdziemy tam zabytki z wielu epok, m.in. łaźnie rzymskie, amfiteatr, baptysterium, mury obronne czy bazylikę z VI wieku.
Miejsce powinno się spodobać nawet tym, których nie interesuje historia – jest pięknie położone i dobrze utrzymane, idealne na spacer. Można tam kupić wyroby albańskiego rękodzieła i piękne magnesy z replikami mozaik znajdujących się w baptysterium.

Bilet kosztuje 2,5 euro lub 300 leków, a przy wejściu znajdują się broszurki z najważniejszymi informacjami w kilku językach, w tym w języku polskim (choć tłumaczenie nie jest zbyt dobre ;)).


Butrint był ostatnim punktem naszego pobytu w Albanii i po zwiedzaniu ruszyliśmy od razu w kierunku Grecji. Aby tego dokonać, trzeba pokonać kanał Vivari. Uroczy prom przewiezie nas na drugi brzeg za 3 euro.


Po drugiej stronie kanału czeka na nas zamek Alego Paszy z początku XIX wieku. Dalej już tylko 20 km nienajlepszej drogi do granicy z Grecją. Piękne widoki rekompensują jednak te małe niedogodności.

Komentarze

  1. Bardzo lubię poznawać nowe miejsca,a dzięki takim wpisom zastanowić się nad podróżą. O Sarandzie słyszę pierwszy raz i miejsce wydaje się ciekawe i bardzo fotogeniczne. Marysiu wiesz jak kusić podróżą na Albanię! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty