Ciekawe miejsca i atrakcje dla dzieci w Bułgarii - 9 pomysłówMając małe dzieci, inaczej wybieramy cele naszych podróży. Najczęściej odpadają długie wędrówki, strome przejścia czy po prostu miejsca, które dla dzieci będą zwyczajnie nudne. Niestety w Bułgarii nie ma wiele miejsc stworzonych z specjalnie z myślą o dzieciach, ale udało mi się wyszukać kilka ciekawych propozycji.


1. Muzejko

Muzeum stworzone przez fundację Ameryka dla Bułgarii, którego celem jest połączenie nauki i zabawy. To największe tego typu miejsce w Europie Wschodniej. Na 3500 m² znajdują się interaktywne gry poświęcone m.in. nauce, ekologii i sztuce.

Gdzie: Sofia
Strona internetowa
Strona na FB

A post shared by Jenny Gutzova (@jennygutzova) on

2. Mamut we wsi Dorkowo

3,9-metrowa rzeźba mamuta, która robi wrażenie. Znajduje się w niewielkim muzeum we wsi Dorkowo, w której w latach 30. XX wieku znaleziono kości mastodontów. Wycieczkę można połączyć ze spacerem do ruin twierdzy Cepina, z których rozciąga się piękny widok. Więcej o tych miejscach możecie przeczytać w tym wpisie.

Gdzie: Dorkowo, 15 km od Welingradu
Strona internetowa3. Ekomuzeum w Ruse

Kolejne miejsce z mamutem realnych rozmiarów. Prócz tego, w czteropiętrowym muzeum w Ruse, można znaleźć różnorodne wystawy dotyczące życia zwierząt i największe akwarium w Bułgarii, w którym można zobaczyć ryby żyjące w Dunaju.

Gdzie: Ruse
Strona internetowa4. Park "Nebesnite pasbiszta"

Nebesnite pasbiszta, czyli Pastwiska Niebieskie to park, który zawdzięcza swoje imię powieści Johna Steinbecka. Znajdziecie w nim domek babci Czerwonego Kapturka, ogród aniołów i archaniołów, mosty miłości, hamaki, huśtawki i wiele innych atrakcji. Świetne miejsce na letnią wycieczkę, połączoną z piknikiem.

Gdzie: wieś Osikowica, ok. 70 km od Sofii
Strona internetowa

A post shared by Qna Stoeva (@qna.yaguana) on


5. Neolityczne domki

Pięć domków wykonanych ze słomy i błota, które są częścią parku archeologicznego Topołnica. W czterech z nich można nawet nocować, przenosząc się tysiące lat wstecz. Park powstał w miejscu pozostałości po wczesnoneolitycznej osadzie datowanej na 7000 lat. Częścią kompleksu jest także duży plac zabaw dla dzieci ze ścianą wspinaczkową.

Gdzie: wieś Czawdar, 70 km od Sofii

A post shared by Petar Lilov (@pml2000bg) on


6. Park Ostrowa w Pazardżiku

"Ostrowa", czyli "Wyspa" to park znajdujący się w Pazardżiku. Same miasto nie grzeszy urodą, ale park jest naprawdę przyjemny. Dzieciom na pewno sposobają się figury dinozaurów, samochód Flinstonów, gigantyczne krzesło czy małe zoo.

Gdzie: Pazardżik

A post shared by Venci Bikov (@ven_bkv) on
A post shared by Georgi Nikolov (@nikolovjore) on


7. Skansen "Etyr"

Muzeum Etnograficzne "Etyr" to świetna atrakcja także dla dorosłych. Funkcjonuje od 1964 roku i to pierwsze tego typu muzeum w Bułgarii. Przedstawia życie na bułgarskiej wsi w regionie Gabrowa w XVIII i XIX w. Oprócz 50 różnych obiektów, w kompleksie można oglądać prace rzemieślników, kupić świeżo upieczony chleb czy słodkości.

Gdzie: 8 km od centrum Gabrowa
Strona internetowa 
Więcej zdjęć z Etyru znajdziecie na moim fotoblogu

A post shared by Gencho Nanev (@genchonanev) on


8. Cari Mali Grad

Cari Mali Grad to rzymska twierdza, która została zrekonstruowana cztery lata temu. Znajduje się na wzniesieniu św. Spas, które widać od razu po wjeździe do wsi Bełczin. Częścią kompleksu jest także odnowiona cerkiew św. Petka oraz plac zabaw dla dzieci.

Gdzie: wieś Bełczin, ok. 55 km od Sofii
Strona internetowa
9. Neolityczna osada

Kolejna neoltyczna osada, tym razem blisko Warny. Prócz neolitycznego domku, można tam zobaczyć bogaty zbiór trackich skarbów, strzelać z łuku, przejechać się bryczką czy spróbować lokalnej kuchni. Według TripAdvisor miejsce z pewnością warto odwiedzić.

Gdzie: wieś Neofit Riłski, 40 km od Warny
Strona internetowa

A post shared by MARTINNA (@martinna.official) on

Może ta lista zainspiruje kogoś do rodzinnej wycieczki :) A jeśli jacyś rodzice (lub nie - jak ja ;)) znają jakieś inne ciekawe miejsca, będę wdzięczna za komentarz - poszerzymy listę :)

Komentarze

Popularne posty