5 najładniejszych miast w Bułgarii (w których byłam)


Chyba nawet najwięksi miłośnicy Bułgarii zgodzą się ze mną, że bułgarskie miasta nie należą do najpiękniejszych. Najczęściej straszą zaniedbanymi blokami, wszechobecnym betonem i śmieciami. W większości próżno szukać starej części z uroczymi kamienicami. Nie znajdziecie tu drugiego Gdańska, Poznania czy Wrocławia (ale mamy piękne miasta w Polsce, prawda? :)). Ale Bułgaria ma zupełnie inną historię niż Polska, a bułgarskie miasta są po prostu... inne. Piękno nie zawsze jest oczywiste, o czym pisałam w jednym z pierwszych wpisów na tym blogu, wspominając chwile w Błagoewgradzie. To miasto zawsze pozostanie dla mnie specjalnym miejscem, bo spędziłam tam wiele niezapomnianych chwil. Patrząc jednak w miarę obiektywnym okiem, wiem, że do najpiękniejszych nie należy, dlatego na tej liście się nie pojawi.
Jakie miasta w Bułgarii są według mnie najładniejsze? Zobaczcie.


1. Płowdiw


Mieszkam w Płowdiwie i jestem związana z tym miejscem, ale nie dlatego się tu pojawił. Bez wątpienia jest to jedno z najładniejszych miast w Bułgarii. Ma urocze stare miasto, przyjemny deptak i wiele zabytków. Nie można zapomnieć o słynnych płowdiwskich wzgórzach i artystycznej dzielnicy, która cały czas się rozwija - Kapanie. Po szczegóły zapraszam do mojego przewodnika po Płowdiwie.
2. Wielkie Tyrnowo


Och, Tyrnowo! Zakochałam się w tym mieście w minionym roku, o czym pisałam w tym poście. Carewec, wąskie uliczki, wzgórza i przepływające między nimi rzeka Jantra - to wszystko sprawia, że Tyrnowo jest niezwykłe. Naprawdę świetnie tam się czułam, szkoda tylko, że byliśmy tak krótko. Ale na pewno wrócimy, choćby dlatego, że jakimś cudem nie widzieliśmy Samowodskiej Czarsziji, czyli starej ulicy handlowej.
3. Kopriwsztica


Do Kopriwszticy udaliśmy się w zeszłym roku z polecenia mojej korespondencyjnej koleżanki (pozdrawiam ;)). Spodobała nam się ogromnie. To niewielkie miasteczko, które jest miejscem urodzenia wielu ważnych postaci związanych z bułgarskim odrodzeniem. I trzeba przyznać, że ten duch odrodzeniowy - jak to mówią Bułgarzy - czuć w prawie każdym zakątku miasta. Warto wspiąć się do pomnika Benkowskiego, bo widać stamtąd przepiękną panoramę. Prócz samego miasta, niesamowite są także widoki, które towarzyszyły naszej podróży. Droga z Klisury do Kopriwszticy i potem do Płowdiwu, to jedna z najbardziej malowniczych tras, przez którą jechałam.
4. Mełnik


Mełnik to najmniejsze miasto w Bułgarii, liczące ponad 200 mieszkańców. Byłam tam osiem lat temu i planuję w tym roku wybrać się tam ponownie. To urocze miejsce słynie z produkcji wina i wielu turystów przybywa tam właśnie ze względu na degustacje. Innych przyciąga położenie - miasto otoczone jest piaskowcami, które ze względu na niezwykły wygląd są nazywane piramidami. A jeśli ktoś ma ochotę na piesze wędrówki, może przejść szlakiem prowadzącym do największego monastyru w górach Piryn - Rożenskiego.
 
A post shared by M'sphotos ∞ (@msphotos03) on

5. Nesebyr


Tutaj miałam mały problem - Nesebyr czy Sozopoł? Pisałam nie tak dawno, że chyba jednak wolę to drugie miasto. Obiektywnie jednak Nesebyr jest ładniejszy. Stare miasto jest większe, na każdym kroku znajdziemy jakieś zabytki, domy są bardziej zadbane. Wiatrak, który znajduje się między nową i starą częścią miasta to chyba jedno z ulubionych miejsc turystów. Wysoki i fotogeniczny, jest pięknym symbolem miasta. Ja wiem, że turyści, futra i chińskie wyroby robią wszystko, żeby zniszczyć urok tego miasta, ale ja i tak je uwielbiam. I chętnie znów zrobiłabym sobie spacer wokół półwyspu.

A post shared by Milka Delcheva (@xmillita) on
A post shared by Milka Delcheva (@xmillita) on

To moja piątka. Wydaje mi się, że przyjemnymi miastami są także Burgas, które w ostatnich latach bardzo się rozwija i Stara Zagora, która wydaje mi się bardzo zielona i spokojna. Nie miałam jednak okazji ich bliżej poznać. Nie zapominajmy też o bułgarskiej stolicy, która też ma wiele uroku i jestem przekonana, że dla wielu osób to ulubione bułgarskie miasto.
Niedługo pojawi się wpis z miastami, które chciałabym zobaczyć. Kto wie, może któreś z nich pojawiłoby się na tej liście :) A które miast w Bułgarii podoba Wam się najbardziej?

Komentarze

Popularne posty